A grillezés fogalma, a" to grill "igéből származik, ami roston sütést jelent.
Álljon itt néhány alap szabály amit nem szabad el felejteni,ha grillezéshez készülünk.
Három dolgot érdemes észben tartani a helyes grill sütő használathoz.
- legyen a grill forró,
- legyen beolajozva,
- legyen tiszta,
Ezek itt, az elengedhetetlen kellékek.
Hogyan grillezzünk!
- ne pakold rá az ételt a frissen begyújtott grillre,
- mindig melegítsd jól elő a sütőt, az olajozás pedig azért szüksége,hogy
ne tapadjon rá az étel a rácsra.
- figyelj oda, hogy csak közvetlenűl a begyújtás elött olajozd be a rácsot,
közben és utána soha.
Ez azért már igen komoly készülék, egyetlen hibája, hogy elektromos ezért ezen a versenyen nem indulhat!
1.Soha ne működtessünk grillt zárt helyeken, mint pl.egy sátor vagy garázs,ahol nincs elegendő oxigén az égéshez.Minden éghető dologtól tarts távol a grilltől!
2. Mindig legyen a közelben valami, amivel a faszenes vagy gáz grillt kontrollálhatod. Spriccelő vagy akár egy vízi pisztoly. Figyelj arra, hogy ha a faszenes grillre spriccelsz, akkor mindig told arrébb az ételt, hogy ne kerüljön rá hamu,mert a spriccelő felkavarja a hamut!
3. Óvd magad is a lángoktól tűzálló köténnyel és hosszú nyelű grill eszközökkel. Célszerű rövid ujjú ruházatban grillezni.
4. Vigyázz a gyerekekre is! Ne engedd, hogy a grillhez nyúljanak, és ne engedd,hogy játszanak a grill sütővel,leginkább nehagyd játszani őket a grill körül!
5. Minden használat után tisztítsd meg a grill sütőt. Minden zsiradék és ételmaradványt moss le róla, és áztasd be a rácsot fertőtlenítő szerbe. és aztán alaposan öblítsd is le.
Grillezési tippek:
- A szárazabb húsokat,mint például a csirkemell vagy a szűzpecsenye csavarjuk be szalonnával.
- Halakat érdemes nyársra húzni vagy alufóliába csomagolva sütni, párolni ( megjegyzés:az alufóliánál egészségesebb a banánlevél, szőlőlevél, kukoricalevélés kellemes ízt ad a bele csomagolt halnak)
- A húsokat, halakat, zöldségeket sütés előtt ajánlatos bepácolni, nem csupán az íz miatt, de azért is, mert a pác védőréteget képez a húson, így a tápanyagok is benne maradnak, továbbá puhábbak és szaftosabbak lesznek. Azonban ne vigyük túlzásba a pácolás idejét – maximum 2-6 óra a húsoknak, 1 óra a halaknak, fél óra a zöldségeknek.
- A pác legyen egyszerű - sót ne adjunk a páchoz, mert nedvességet von el, de ne felejtsük el közvetlenül grillezés előtt vagy grillezés közben megsózni a húsokat!
- A zöldségeket legjobb feldarabolni, bepácolni és nyársra vagy fapálcikákra húzni. Remek grill zöldségek: cukkíni, gomba, paprika, padlizsán, édes burgonya, paradicsom, kukorica. Hagymát, fokhagymát is felhúzhatunk – ezeket ne pucoljuk meg, és ne is vágjuk fel, hanem héjjal tegyük a nyársra.
- Gyümölcsöket is grillezhetünk – almát, körtét, barackot – majd desszertként őrölt fahéjjal, vaníliafagylalttal, krémmel vagy mézzel tálaljuk.
Íme néhány pikáns pác:
Sütés